środa, 30 sierpnia 2017

AJVAR - PASTA Z PIECZONEJ PAPRYKI I BAKŁAŻANA




Ajvar to pyszna pasta z pieczonej papryki, bakłażana i pomidorów. Lekko pikantna o konsystencji gęstej pasty pomidorowej, doskonale sprawdzi się jako dodatek do makaronu, mięs lub jako smarowidło do pieczywa. 
Proporcje dzisiejszego przepisu pozwalają na przygotowanie lekko pikantnej pasty, ale jeśli lubicie zdecydowanie mocne smaki, wystarczy zwiększyć nieco ilość ostrej papryki.

AJVAR - PASTA Z PIECZONEJ PAPRYKI
  • 2 kg mięsistej papryki
  • 3 średnie bakłażany
  • 5-6 pomidorów
  • 3 cebule
  • 2 szt małej ostrej papryki (np. pepperoni)
  • 1 główka czosnku
  • 3 łyżki octu
  • 60 ml oliwy
  • 6 łyżek słodkiej sproszkowanej papryki
  • 1 i 1/2 łyżki soli
Paprykę myjemy i osuszamy, Każdą przekrawamy na pół i pozbawiamy szypułki oraz nasion. Tak przygotowane papryki układamy jedna obok drugiej na suchej blaszce. Piekarnik nagrzewamy do temperatury 250st.C z termoobiegiem i w tak nagrzanym pieczemy paprykę 20 - 25minut. W tym czasie skórka na papryce powinna się pomarszczyć i miejscami zrobić się w czarne kropki. W tym momencie wyciągamy ją z piekarnika, przekładamy do metalowej miski i nakrywamy talerzem lu wkładamy do foliowego worka, który zakręcamy. Odstawiamy na 20 minut. Jeden z tych sposobów sprawi, że papryka zaparzy się i łatwiej będzie usunąć skórkę.
Kiedy papryka się zaparza, na suchą blaszkę wykładamy umyte i osuszone oraz nakłute szpikulcem w kilku miejscach bakłażany. 
Pomidory również myjemy  i osuszmy, a następnie przekrawamy na pół i układamy na blaszce obok bakłażanów. Cebulę i czosnek obieramy i również umieszczamy na blaszce.
Piekarnik ponownie nagrzewamy, tym razem do temp.180st.C i do tak nagrzanego wstawiamy blaszkę z warzywami. 
Po upływie 30 minut zdejmujemy z blaszki pomidory i czosnek, a bakłażany i cebulę pozostawiamy jeszcze w piekarniku na 60 minut.
Przestudzoną paprykę i pomidory pozbawiamy skórki i następnie umieszczamy razem z upieczonym czosnkiem w misce. Odstawiamy.
Upieczone bakłażany i cebulę wyjmujemy z piekarnika. Lekko przestudzone bakłażany obieramy ze skóry i razem z cebulką dokładamy do miski z przygotowaną wcześniej papryką i pomidorami. Blendujemy całość.
Na patelnię wylewamy oliwę i ocet oraz dodajemy sproszkowaną paprykę i sól. Wszystko mieszamy. Następnie dodajemy zblendowaną pastę paprykową i podgrzewamy na niewielkim ogniu przez około 30 minut, co jakiś czas mieszając. Podgrzewamy do tego momentu, aż pasta nabierze pożądanej gęstości.
Gorącą pastę przekładamy do wyparzonych słoiczków i dokładnie zakręcamy.
Pasteryzujemy 25 minut w piekarniku lub 30 minut w garnku z wodą. Gotowe słoiczki wycieramy, owijamy w koc i pozostawiamy do całkowitego wystudzenia.

UWAGI:
  • do pasty można dodać około 1 łyżeczkę cukru, jeśli papryka nie jest zbyt słodka
  • pasteryzacja w piekarniku: słoiczki z pastą ustawiamy na blaszce, tak aby się nie stykały, wlewamy wodę do 1/2 ich wysokości i wstawiamy do zimnego piekarnika. Ustawiamy temp. 170st.C i od momentu jego nagrzania się, pasteryzujemy słoiczki 25 minut. Następnie wyłączamy piekarnik i po upływie około 5 minut wyjmujemy delikatnie słoiczki, wycieramy i owijamy w koc. Pozostawiamy do całkowitego wystudzenia.






6 komentarzy:

  1. Ależ to musi być pyszne, wygląda świetnie ;).

    OdpowiedzUsuń
  2. Wygląda obłędnie a z praktyki wiem ,że takie pasty zimową porą są niezastąpione!!!!

    OdpowiedzUsuń
  3. Zdecydowanie muszę go zrobić w tym roku! Zapraszam do dodania przepisu do mojej akcji Warzywa psiankowate 2017 :)

    OdpowiedzUsuń
  4. uwielbiam i również mam swoje zapasy na ten rok :)

    OdpowiedzUsuń